Jeśli zajmujesz się produkcjąPłaszczowo-rurowe wymienniki ciepłaLubKondensatoryw przypadku zastosowań morskich prawie na pewno masz na myśli rodzinę miedzi-niklu.
ObydwaCuNi 90/10 (C70600)ICuNi 70/30 (C71500)to „złote standardy” dla rur do wody morskiej. Obydwa oferują wyjątkową odporność na ogólną korozję i biofouling.
Jednak wybranie niewłaściwej klasy może być kosztownym błędem:
- Nadmierne-określanie (niepotrzebne wybieranie 70/30):Marnujesz budżet na drogi nikiel.
- Niedoprecyzowane-(nieprawidłowe wybranie 90/10):Ryzykujesz awarią rur z powodu erozji-korozji w przepływach o dużej-prędkości.
Jak więc podjąć decyzję? Rozłóżmy krytyczne różnice od aPerspektywa zakupów i inżynierii.

1. Podstawowa różnica: skład chemiczny
(Co należy sprawdzić w certyfikacie testu młyna)
Dla kierownika ds. zakupów różnica zaczyna się od kosztu surowca i analizy chemicznej na MTC.Nikieljest tutaj drogim składnikiem.
Porównanie wymagań chemicznych (norma ASTM B111):
| Element | CuNi 90/10 (C70600) | CuNi 70/30 (C71500) | Dlaczego to ma znaczenie? |
| Miedź (Cu) | Pozostała część (~88,6%) | Pozostała część (~69,5%) | Metal nieszlachetny do przewodzenia ciepła. |
| Nikiel (Ni) | 9.0% - 11.0% | 29.0% - 33.0% | Nikiel zapewnia wytrzymałość i odporność na korozję.70/30 ma 3 razy więcej nikluco czyni go znacznie droższym. |
| Żelazo (Fe) | 1.0% - 1.8% | 0.40% - 1.0% | Krytyczny dla 90/10.Żelazo jest niezbędne do stabilizacji filmu ochronnego. Bez tej zawartości Fe 90/10 szybko korodowałby. |
| Mangan (Mn) | 1,0% maks | 1,0% maks | Odtleniacz i wzmacnia stop. |
Wskazówka dotycząca zakupów:Podczas sprawdzania MTC pod kątemCuNi 90/10, zawsze-sprawdź dokładnieŻelazo (Fe)treść. Musi być powyżej 1,0%. Jeśli wynosi poniżej 1,0%, rura ulegnie przedwczesnemu uszkodzeniu w wodzie morskiej.
2. Właściwości fizyczne i mechaniczne
(Jak działają wewnątrz wymiennika ciepła)
| Funkcja | CuNi 90/10 (C70600) | CuNi 70/30 (C71500) | Zwycięzca? |
| Przewodność cieplna | ~45 W/m·K | ~29 W/m·K | 90/10 zwycięstw.Przekazuje ciepło o 50% lepiej niż 70/30. |
| Wytrzymałość na rozciąganie | ~275 MPa (min) | ~360 MPa (min) | 70/30 zwycięstw.Wytrzymuje wyższe ciśnienia wewnętrzne. |
| Limit prędkości przepływu | Maks. ~3,5 m/s | Maks. ~4,5 m/s + | 70/30 zwycięstw.Lepiej jest odporny na erozję spowodowaną-szybko płynącą wodą. |
| Odporność na biofouling | Doskonały | Bardzo dobry | 90/10 zwycięstw.Uwalnia więcej jonów Cu, lepiej zapobiegając wzrostowi pąkli. |
3. Scenariusze zastosowań: kiedy który wybrać?
✅ Wybierz CuNi 90/10 (C70600) Jeśli:
To jest„Koń pociągowy branży”.Jest to najbardziej-ekonomiczny wybór w przypadku 80–90% zastosowań morskich.
Priorytetem jest wydajność wymiany ciepła:Ponieważ 90/10 lepiej przewodzi ciepło, możesz zastosować mniejszy wymiennik ciepła (o mniejszej powierzchni), aby uzyskać ten sam efekt chłodzenia.
Prędkość wody jest umiarkowana:Nadaje się do standardowych pętli chłodzących, w których przepływ wody morskiej jest stały i poniżej 3-3,5 m/s.
Biofouling stanowi ryzyko:Jeśli statek lub platforma pozostaje nieruchoma przez dłuższy czas, doskonałe właściwości przeciwporostowe 90/10-oszczędzają koszty konserwacji.
Ograniczenia budżetowe:Jest znacznie tańszy niż 70/30.
Typowe zastosowanie:Skraplacze na statkach komercyjnych, rury chłodzące wodę morską, rury parownika.
✅ Wybierz CuNi 70/30 (C71500) Jeśli:
To jest„Czołg ciężki”.Wybierasz tę opcję, gdy środowisko jest zbyt trudne dla 90/10.
Wysoka prędkość wody / turbulencja:Jeśli konstrukcja wymiennika ciepła wymaga dużych prędkości przepływu (powyżej 3,5 m/s) lub ma turbulentne strefy wlotowe, wymiennik 70/30 jest twardszy i znacznie lepiej wytrzymuje „atak uderzeniowy” (erozję).
Wysokie ciśnienie / Głębokie morze:Stosowany w kadłubach łodzi podwodnych lub-głębokomorskich wymiennikach ciepła, gdzie ciśnienie zewnętrzne lub wewnętrzne jest ogromne.
Zanieczyszczona woda/piasek:Jeśli woda morska zawiera piasek, muł lub siarczki (zanieczyszczenie), twardsza powierzchnia 70/30 jest bardziej odporna na ścieranie niż bardziej miękka 90/10.
Typowe zastosowanie:Okręty wojenne (okręty podwodne), podgrzewacze solanki do odsalania, strefy wlotowe-o dużej prędkości.
Typowe zastosowania
| Aplikacja | Preferowany stop |
|---|---|
| Systemy rurociągów wody morskiej | CuNi 90/10 |
| Wymienniki ciepła i skraplacze | CuNi 90/10 |
| Morskie platformy naftowe i gazowe | CuNi 70/30 |
| Instalacje odsalania | CuNi 70/30 |
| Przemysł stoczniowy (okładziny kadłubów, systemy wody morskiej) | CuNi 70/30 |
| Systemy chłodzenia elektrowni | CuNi 90/10 |
Wybór pomiędzy tymi dwoma stopami zależy od konkretnych wymagań zastosowania, w tym warunków środowiskowych, naprężeń mechanicznych i ograniczeń budżetowych.
Wykonanie i spawalność
Obydwa stopy są znane ze swoich doskonałych właściwości produkcyjnych:
Formowalność: CuNi 90/10 jest bardziej plastyczny, co pozwala na łatwiejsze zginanie i formowanie, co jest korzystne w skomplikowanych instalacjach.
Spawalność: Obydwa stopy można spawać standardowymi technikami. Jednakże zaleca się stosowanie materiału wypełniającego 70/30 podczas spawania dowolnego stopu, aby zapewnić optymalną wytrzymałość złącza i odporność na korozję.
Utwardzanie robocze: Żadnego stopu nie można wzmocnić poprzez obróbkę cieplną, ale ich wytrzymałość można zwiększyć poprzez procesy obróbki na zimno.
Formy dostaw: rury proste i rurowe-zginane w kształcie litery U
(Możliwości produkcyjne)
Oprócz wyboru odpowiedniego stopu (90/10 lub 70/30)formularzrurki ma kluczowe znaczenie dla zespołu wymiennika ciepła. Dostarczamy oba gatunki w następujących konfiguracjach, aby dopasować je do projektu arkusza tub:
Rury o długości prostej:
Dostępne w długościach do15 metrów(lub Twój konkretny limit).
Precyzyjnie przycięte na długość z usuniętymi zadziorami na końcach, gotowe do rozciągnięcia lub wspawania w arkusz rury.
Idealny do wymienników ciepła z rurami stałymi.
Rury-zginane w kształcie U (-rurki):
Rozwiązanie problemu:W wielu wymiennikach ciepła płaszcz i rury rozszerzają się z różną szybkością pod wpływem ciepła. Rurki U-umożliwiają swobodne rozszerzanie i kurczenie się rurek, zapobiegając pęknięciom naprężeniowym.

Nasz serwis:Świadczymy niestandardowe usługi gięcia zarówno dla C70600, jak i C71500.
Zapewnienie techniczne:Obszar zagięcia towyżarzane- odprężającopo zgięciu, aby zapewnić stabilność właściwości mechanicznych i odporność na korozję na krzywej.
Dlaczego warto kupić U-Tube bezpośrednio u nas?Kupowanie-giętych U-rurek prefabrykowanych zmniejsza koszty logistyki i czas produkcji. Otrzymujesz „gotowy-do-zainstalowania” zestaw rurek.
| Nazwa handlowa | UNS | Specyfikacje branżowe miedzi i niklu | Skład chemiczny | Min. Rozciągliwość (KSI) |
Min. wydajność (KSI) |
Wydłużenie % |
| CuNi 90/10 | UNS C70600 UNS C70620 |
ASME SB111, SB171, SB359, SB395, SB466, SB467, SB543 ASTM B111, B122, B151, B171, B359, B395, B432, B466, B467, B543, B608 DIN 2.0872 MIL C-15726, T-15005, T-16420, T-22214 SAE J461, J463 |
Cu 88,6 min Pb 0,05 maks.* Fe 1,8 maks Zn 1 maks.* Ni 9-11 maks Mn 1,0 maks |
38 | 15 | 30 |
| CuNi 90/10 | UNS C7060X | EEMUA 144 90/10, 145 90/10, 14 90/1 | Cu rem. Pb .01 maks Fe 1,5-2,0 Zn 0,2 maks P 0,2 maks S 0,2 maks Ni 10-11 Mn 0,5-1,0 |
40 | 15 | 30 |
| CuNi 70/30 | UNS C71500 UNS C71520 |
ASME SB111, SB171, SB359, SB395, SB466, SB467, SB543 ASTM B111, B122, B151, B171, B359, B395, B432, B467, B543, B552, B608, F467, F468 DIN 2.0882 MIL C-15726, T-15005, T-16420, T-22214 SAE J461, J463 |
Cu rem (65,0 min) Pb 0,05 maks.* Fe 0,4-1,0 Zn 1 maks.* Ni 29-33 Mn 1 maks |
52 | 18 | 45 |
| CuNi 70/30 | UNS C71640 | ASTM B111, B543, B552 | Cu rem Pb 0,05 maks.* Fe 1,7-2,3 Zn 1 maks.* Ni 29-32 Mn 1,5-2,5 |
63 | 25 | – |

4. Kluczowe wnioski
Podsumowując Twoją decyzję o zakupie:
CuNi 90/10jest-opłacalny i zapewnia dobrą odporność na korozję oraz przewodność cieplną -Idealny do standardowych rurociągów morskich i wymienników ciepła.
CuNi 70/30zapewnia wyższą wytrzymałość i doskonałą odporność w agresywnym środowisku wody morskiej lub-z dużą prędkością -preferowany w systemach morskich i odsalających.
Czynnik decyzyjny:Wybór odpowiedniego stopu zależy odśrodowisko operacyjne(prędkość przepływu, zanieczyszczenie),wymagania mechaniczne(ciśnienie) irozważania budżetowe.
💡 Potrzebujesz pomocy przy zamówieniu rurki miedziano-niklowej?
Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wysokiej sprawności cieplnej C70600, czy solidnej wytrzymałości C71500, dostarczamy oba gatunki z pełnąCertyfikat EN 10204 3.1.




